کاربر مهمان، خوش آمديد!  ( ورود - عضويت )   امروز 12 شهريور ماه ، 1393
 
مطالب سایت

حقوق مالکیت معنوی

مالکیت ادبی و هنریمشاوره صنعتی

  تاریخچه صنعت در ایران

 

 


لینکها

 


قوانین
· قانون ثبت اختراعات، طرحهاي صنعتي و علائم تجاري مصوب7/8/1386
· نام تجاری
· حمایت از طرحهای صنعتی در خارج از کشور
· متن کامل قانون مالیات بر ارزش افزوده
· قانون هدفمند کردن یارانه‌ها
· قانون حمايت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان مصوب 11/10/1348
· قانون حمايت از حقوق پديد آورندگان نرم افزارهاي رايانه اي
· قانون موافقتنامه تشويق و حمايت از سرمايه‌گذاري بين كشورهاي عضو اكو و پروتكل اصلاحي آن
· قانون اصلاح ماده (1) قانون رفع برخي از موانع توليد و سرمايه‌گذاري صنعتي مصوب 1386
· قانون اصلاح موادي از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي‌ايران و اجراء سياستهاي كلي اصل چهل و چهارم (44) قانون
· قانون اصلاح مواد (9) و (10) قانون تنظيم بخشي از مقررات تسهيل نوسازي صنايع كشور و اصلاح ماده (113) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي
· قانون الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به معاهده همكاري در ثبت اختراعات
· قانون ثبت اختراعات‌، طرحهاي صنعتي‌و علائم تجاري

لینکدونی سایت

اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا

روزنامه رسمی

علامت تجاری ویکیپدیا

techmart.ir

esfahanbrands

interbrand

iranpatent

wipo


آرم تجاری

آرم تجاری 

در عصر صنعت و دنیای امروز، با گسترش روزافزون صنایع مشابه که محصولات و خدمات یکسان عرضه می نمایند آنچه باعث تمایز در محصولات و خدمات برخی از شرکت ها می گردد، علامت تجاری و دیگری آرم تجاری محصول است. برای درک بهتر این مسئله بایستی ابتدا  به تفاوت  بین علامت تجاری و آرم تجاری آشنا شویم . 

علامت تجاری: عبارت است از هر قسم علامت اعم از نقش ، تصویر ، رقم ، حرف ،عبارت ، مهر ولفاف ، که برای امتیاز و تشخیص یک محصول صنعتی ، تجاری انتخاب می شود

 آرم تجاری: یک نشانه اختصاری است که مفهوم گسترده ای را به ذهن بیننده آن القاء می نماید.

علامت تیک ( ) در نایک و ستاره در مرسدس بنز از جمله نخستین مثال هایی هستند که قدرت آرم ها را به نمایش می گذارند. چرا که به عنوان مثال ستاره مرسدس بنز ویژگی سرعت و امنیت در مهندسی بی نظیر خودرو مرسدس بنز را به ذهن مصرف کننده القامی نماید و علامت تیک ( ) بر روی کفش های نایک راحتی کفش های ورزشی این کمپانی را به مصرف کننده خود یاد آوری می نماید. همچنین رنگ نیز می تواند به عنوان آرم تجاری محصولات و  یا خدمات به عنوان عامل دیگری در ایجاد تمایز عمل نماید ، همچون رنگ زرد خاص بر روی محصولات با مارک بیژن      و یا لباس زرد و آبی مشهور تیم ملی برزیل یا رنگ نارنجی در لباس تیم ملی هلند.

مشتریان اغلب به آرم شرکت ها و موسسات  توجه زیادی نشان می دهند ، زیرا این علامت ها بر ارزش محصولات  و  خدمات می افزایند. گاه این ارزش به مهمترین عامل تحریک کننده مشتریان برای خرید و استفاده از محصولات و خدمات تبدیل می شود . مشتریان عاشق تبلیغات هستند ، چون به آنان در انتخاب محصولات و خدمات مورد نظرشان کمک می کنند، بنابراین آرم ها را نیز دوست دارند .

 کارشناسان بازاریابی انتخاب یک آرم کامل و یکدست را کلید همه مشکلات بازار یابی می دانند. با نگاهی به تاریخچه صنعت و برندهای معروف نکات مهمی برای ما آشکار می گردد ، بسیاری از تولید کنندگانی که صرفاً به فکر تولید بوده و با اینکه محصولات با کیفیتی تولید می کردند امروزه سهمی در بازار ندارند. با بررسی بیشتر در سرنوشت این شرکتها به خوبی مشخص می گردد علت عدم حضور آنها دربازار بی توجهی به مقوله مالکیت معنوی و برند سازی می باشد زیراهدف آنها در تولید تنها تأمین نیاز مشتریان بوده و به مرور زمان در رقابت با سایر محصولات مشابه ازدید مشتریان نادیده گرفته شده اند.این در حالی است که هر گونه مزیت واقعی می تواند مصرف کنندگان را به سوی خود جلب نماید، زیرا که نام و آرم تجاری محصول در واقع ارزش هایی هستند که با گروه های هدف خود ارتباط آگاهانه برقرار می سازند. یک آرم تجاری باید در نوع خود بی نظیر باشد و ویژگیهای ممتازش آن را از سایر رقبا متمایزسازد،  به نحوی که به راحتی توسط مصرف کنندگان شناسایی شود. توجه به اصل « مردم » و رضایت آنان در بازاریابی ، رمز موفقیت در افزایش خصوصیات مثبت یک آرم تجاری می باشد.

 آن دسته از شرکت ها که به اخطار(( یا خلاقیت به خرج بده یا از گردونه خارج شو )) بی اعتنا هستند، خطر بزرگی را به جان می خرند. به هر میزان که یک برند خلاق و پیشتاز باشد، اما خدمات ضعیفی به مشتریان خود ارائه نماید، شکست خورده و از گردونه رقابت خارج می شود. پس می بینیم که برقراری یک ارتباط موفق با تمامی ویژگی های ممتاز و برخاسته یک نام تجاری، منجر به طولانی تر شدن آن و یا حتی جاودانه شدن عمر آن برند تجاری می گردد. آرم شرکت ها مسائلی بی هویت انسانی نیستند وخارج از فکر مشتری فاقد هویت می باشند آرمهای تجاری ابزارهای هستند برای دستیابی به اهداف موسسه و جاودانه نمودن برند غایت نهای خلق آنها است. از این رو باید طراحی و ثبت آرم های تجاری همانند ثبت علائم تجاری، بلکه مهم تر از آن سرلوحه برنامه کوتاه مدت و تثبیت آن در برنامه میان مدت و بلند مدت شرکت ها و مؤسسات تولیدی قرار گیرد،تا از این طریق هویت مؤسسه خود رابهبود بخشیده و موجب تثبیت و جاودانگی نام تجاری خود در عرصه داخلی و حتی در عرصه های بین المللی فراهم نمایند موسسه ایده آفرین ایرانیان افتخار می کند در زمینه توسعه برند وثبت آرم،علامت ونام تجاری وثبت طرحهای صنعتی درداخل وخارج از کشور ازطریق انحصاری سازی موسسه ومحصولات با واحدهای تولیدی وخدماتی کشور همکاری  نماید .

 

جمعه، 29 بهمن ماه ، 1389 بازدید:2157 نظرات 2 نظر ادامه اين مطلب 2157 بار بازديد شده

عکسبدون شرح!

می خواستم یک مطلب ویژه برای ضرورت ثبت طرح صنعتی بنویسم که به نظرم این عکس گویای همه چیز است.
 

سه شنبه، 26 بهمن ماه ، 1389 بازدید:1683 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 1683 بار بازديد شده

آشنایی با برندهای معروف دنیا
PHP-Nuke

                

پنجشنبه، 21 بهمن ماه ، 1389 بازدید:1875 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 1875 بار بازديد شده

حمایت از طرح صنعتی
PHP-Nuke

 حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی را بوجود می آورد؟

هرگاه یک طرح صنعتی از طریق ثبت شدن حمایت شود، مالک آن از حق انحصاری جلوگیری از نسخه برداری غیرمجاز یا تقلید توسط اشخاص ثالث برخوردار می شود. این حق جلوگیری سایرین از ساخت، عرضه، واردات، صادرات یا فروش هر محصولی که طرح در آن بکار رفته یا در آن گنجانده شده است را شامل می شود. قانون و شیوه عملکرد کشور یا منطقه مربوط میزان واقعی حمایت از طرح صنعتی ثبت شده را تعیین خواهد کرد.

چه طرحی بعنوان یک طرح صنعتی قابل ثبت است؟

بعنوان یک قاعده کلی، یک طرح در صورتی قابل ثبت است که یک یا چند مورد از الزامات زیر را بر اساس قانون حاکم در کشور مربوط رعایت کرده باشد:

*طرح باید جدید باشد. یک طرح درصورتی جدید محسوب خواهد شد که عین آن قبل از تاریخ تسلیم یا تقاضانامه ثبت در دسترس عموم نباشد.

*طرح باید اصل باشد. یک طرح درصورتی اصل محسوب می شود که بطور مستقل توسط طراح پدید آمده باشد و کپی یا تقلیدی از طرح های موجود نباشد.

*طرح باید شخصیت فردی داشته باشد. یعنی تاثیر کلی که طرح بر کاربر آگاه بوجود می آورد با تاثیر کلی که طرح های قبلی که قبلا" در دسترس عموم قرار گرفته اند بر آن کاربر بوجود می آورند، تفاوت داشته باشد.

حق انحصاری

فرض کنید شرکت شما چتری را با طرحی ابتکاری طراحی کرده است، آن را در اداره مالکیت معنوی ملی به ثبت رسانده و در نتیجه برای چتر با طرح مزبور حق انحصاری بدست آورده است.

این به آن معنی است که اگر متوجه شوید یکی از رقبای شما چتری را با همان طرح یا طرحی که اساسا" عین طرح شما است را وارد می کند یا می فروشد، قادر خواهید بود از استفاده از طرح تان توسط شخص مزبور جلوگیری کنید و احتمالا" خساراتی که شرکت شما در نتیجه استفاده غیرمجاز از آن طرح متحمل شده است را نیز دریافت کنید.

بنابراین، با اینکه نمی توانید از تولید محصولات رقابتی توسط رقیبان تان جلوگیری کنید ولی میتوانید از ساخت محصولاتی که عین کالای شما هستند و از خلاقیت شما سوءاستفاده می کنند جلوگیری کنید. برای کسب اطلاعات مربوط به نحوه اجرای حقوق خود توصیه می شود با یک وکیل مالکیت معنوی مشورت کنید.از دیرباز، طرح های قابل حمایت به محصولات ساخته شده مربوط می شوند از جمله شکل یک کفش، طرح یک گوشواره یا تزئینات یک قوری چای. ولی در دنیای دیجیتال، حمایت بتدریج در برخی کشورها تعدادی از سایر محصولات و انواع مختلف طرح ها را نیز دربرمیگیرد. این موارد شامل نمای تصویری الکترونیکی رایانه ای که توسط رمزهای رایانه ای ایجاد می شوند، نمایش گرافیکی بر نمایشگر رایانه و تلفن های همراه و غیره را نیز شامل می شود.

چه طرح هایی تحت حقوق طرح صنعتی قابل حمایت نیستند؟

طرح هائی که به طور کلی در بسیاری از کشورها قابل ثبت نیستند شامل موارد زیر هستند.

*طرح هائی که الزامات جدید بودن، اصل بودن و/یا شخصیت فردی را رعایت نکرده باشند.

*طرح هائی که بطور انحصاری در نتیجه عملکرد فنی محصول ایجاد می شوند. این ویژگیهای فنی یا عملکردی طرح، بر اساس داده های هر مورد خاص، با سایر حقوق مالکیت معنوی ممکن است حمایت شوند (مثلا" اختراعات، مدلهای مصرفی یا اسرار تجاری).

*طرح های حاوی نمادهای (سمبل های) رسمی یا نشان های رسمی (مانند پرچم کشورها).

*طرح هائی که بر خلاف نظم عمومی یا اخلاق حسنه هستند.

بعلاوه، باید بخاطر داشت که برخی کشورها، صنایع دستی را بعنوان طرح صنعتی حمایت نمی کنند چون قانون طرح صنعتی این کشورها مقرر می کند که محصولی که طرح صنعتی برای آن بکار میرود، کالائی تولیدی است یا اینکه آنرا می توان با لوازم یا ابزارهای صنعتی مجددا" تولید کرد.

قوانین ملی ممکن است محدودیتهای بیشتری برای ثبت طرح های صنعتی وضع کنند. توصیه می شود با وکیل مالکیت معنوی یا اداره ملی مالکیت معنوی مربوط مشورت کنید.

ثبت یک طرح صنعتی چه مدت طول می کشد؟

بسته به هر اداره ملی مالکیت معنوی، فرآیند ثبت یک طرح صنعتی بطور کلی 6 تا 12 ماه یا بیشتر طول میکشد. این مدت به مسائل مختلف بستگی دارد مانند اینکه آیا کارشناس پرونده آن را نپذیرد، یا اینکه اعتراض به ثبت طرح قبل از ثبت آن در قانون مقرر شده باشد یا خیر.

مخفی نگاه داشتن طرح قبل از ثبت تا چه اندازه اهمیت دارد؟

اگر مایلید از طرح صنعتی خود طبق یک سیستم ثبت حمایت کنید، سری نگاه داشتن طرح امری کاملا" حیاتی است زیرا شرط اصلی حمایت از طرح بطور کلی این است که طرح باید جدید باشد. اگر طرح خود را به سایرین نشان می دهید، توصیه می شود در موافقتنامه ای کتبی شرائط حفظ اسرار را مقرر کنید و مشخص کنید که طرح مورد نظر موضوعی سری تلقی می شود.

طرحی که قبلا" برای عموم افشاء شده است، برای مثال از طریق نشر آگهی آن در کاتالوگ یا بروشورهای شرکت شما، ممکن است از آن پس جدید محسوب نشود چون بخشی از مالکیت عمومی خواهد بود و قابل حمایت نخواهد بود مگر اینکه قانون حاکم مهلت ارفاقی را مقرر کرده باشد یا اینکه حق تقدم تقاضانامه مقدم قابل ادعا باشد.

مثال: نوزاد و کودکان

با در نظر گرفتن رفاه و آسایش نوزادان در وان حمام، شرکت کوچک فرانسوی «نوزاد و کودکان» ننوی نوزاد برای حمام را طراحی و تولید کرد. طرح ساده و اصل آن توانست توجه نوزادان و مادران را در سرتاسر جهان به خود جلب کند. شرکت نوزاد و کودکان، به منظور اینکه حمایت از محصول جدید خود را تضمین کند، تقاضانامه بین المللی برای ثبت طرح صنعتی خود را در ماه مارس 2000 تسلیم کرد. پس از اینکه مراحل ثبت آن کامل شد، شرکت نوزاد و کودکان موفق شد محصول خود را در بیش از 10 کشور در 3 قاره مختلف بطور مستقیم یا از طریق واگذاری اجازه بهره برداری بر اساس طرح صنعتی ثبت شده خود به بازار عرضه کند. این محصول موفقیت قابل ملاحظه ای داشته است. این ننو امروز مهمترین محصول شرکت نوزاد و کودکان است و این شرکت که از حق انحصاری قانونی مقرر در حمایت از طرح صنعتی برخوردار است کماکان محصول خود را در سرتاسر جهان به بازار عرضه می کند.

مهلت ارفاقی چیست؟

در برخی کشورها، قانون مهلت ارفاقی را برای ثبت مقرر کرده است که مدت آن معمولا" بین 6 ماه تا یکسال از تاریخ در دسترس عموم قرار گرفتن، افشاء و یا انتشار طرح است.

این مربوط به مواردی است که اقلامی که حاوی طرح هستند قبل از تسلیم تقاضانامه فروخته شوند، در نمایشگاه تجاری به نمایش گذارده شوند، یا در یک کاتالوگ، بروشور یا آگهی تبلیغاتی منتشر شوند. طی این دوره، می توانید محصول خود را در بازار بفروشید بدون اینکه جدید بودن آن از بین برود و کماکان تقاضای ثبت آنرا تسلیم کنید.

با این حال، چون این امر در تمام کشورها صادق نیست، و به هر حال، از نظر زمانی محدود است، اغلب توصیه می شود تا زمانی که حمایت از طرح را تقاضا نکرده اید، آنرا مخفی نگاه دارید. بعلاوه، طی دوره مهلت ارفاقی هیچ حق انحصاری نخواهید داشت.

از طرح صنعتی چه مدت حمایت می شود؟

مدت حمایت از طرح صنعتی ثبت شده در کشورها متفاوت است، ولی این مدت معمولا" حداقل 10 سال است (با اینکه این مدت اغلب بیشتر است، برای مثال 14 سال برای طرح ها در ایالات متحده و تا 25 سال تحت قانون طرح ثبت شده در اتحادیه اروپا). در بسیاری از کشورها، مالکین حق باید مدت حمایت از طرح خود را پس از 5 سال تمدید کنند.

اگر طرح شما بهبود عملکرد را با ویژگیهای زیبایی شناختی ترکیب می کند چکار باید کرد؟

برای کسب حق انحصاری در خصوص بهبود عملکرد یک محصول، عموما" توصیه می شود تقاضای حمایت از اختراع یا مدل مصرفی را تسلیم کنید یا اگر عملکرد محصول بدیهی و واضح نباشد، آنرا بعنوان اسرار تجاری حفظ کنید. با اینحال، اغلب یک محصول جدید بهبود عملکرد را با ویژگیهای نوآورانه زیبائی شناختی ترکیب می کند. فرض کنید شما یک تلفن همراه جدید طراحی کرده اید. ضمن اینکه تلفن همراه ممکن است نتیجه سلسله ای از بهبودهای اجزاء الکترونیک باشد و ممکن است بعنوان اختراع حمایت شود، طرح اصل تلفن همراه شما را بعنوان یک طرح صنعتی میتوانید به ثبت برسانید. آیا می توانید تقاضای ثبت هر دو را بنمائید؟ پاسخ مثبت است.

حمایت از طرح و راهبرد تجاری

تصمیم گیری در خصوص چگونگی، زمان و مکان طرح های صنعتی یک شرکت ممکن است بر سایر حوزه های مدیریت طرح تاثیر مهم داشته باشد. بنابراین، گنجاندن مسائل مربوط به حمایت طرح ها در راهبردهای بزرگتر تجاری یک شرکت بسیار ضروری است. برای مثال، نوع حمایت، هزینه ها، کارآمد بودن حمایت و مسائل مربوط به مالکیت طرح ممکن است هنگام اتخاذ تصمیمات زیر ملاحظات مهمی باشند:

* آیا طرح ها باید در شرکت شما تهیه شوند یا به آژانسهای خارج از شرکت سفارش تهیه آنها داده شود؛

* زمان استفاده اولیه یک طرح جدید در تبلیغات، بازاریابی یا نمایش عمومی در یک نمایشگاه؛

* کدام بازارهای صادراتی باید مورد نظر قرار بگیرند؛

*اجازه بهره برداری از یک طرح چگونه و چه زمان باید به اشخاص ثالث تفویض یا به آنها انتقال داده شود تا در مقابل دریافت منابع مالی، از آنها در تجارت استفاده کنند.

بسیاری از طراحان جوانب مختلف محصولات خود را توسط حقوق مختلف مالکیت معنوی حمایت می کنند. با این حال، به خاطر داشتن تفاوت بنیادین بین اختراعات و یا مدل های مصرفی و طرحهای صنعتی بسیار مهم است. اختراعات و مدل های مصرفی برای ابداعاتی هستند که بهبودهای عملکردی یک محصول را بوجود می آورند. حمایت طرح صنعتی برای شکل ظاهری یک محصول است.

چه کسی می تواند حمایت از طرح صنعتی را تقاضا کند؟

بطور کلی، شخصی که طرح را بوجود آورده است یا اگر وی به موجب یک قرارداد کار می کند کارفرمای او، می تواند ثبت طرح را تقاضا کند. متقاضی می تواند یک شخص حقیقی (مثلا" یک طراح) یا یک شخص حقوقی (مثلا" یک شرکت) باشد. در هر دو صورت، تقاضانامه ثبت را میتوان بطور مستقیم یا از طریق وکیل تسلیم نمود. اگر شما متقاضی خارجی هستید ممکن است مجبور شوید تقاضانامه خود را توسط وکیلی تسلیم کنید که اداره مالکیت معنوی کشور مورد نظر وی را تائید کرده است.

چه کسی از حقوق طرح صنعتی برخوردار است؟

پدید آورنده یک طرح، یعنی طراح، معمولا" اولین مالک طرح است مگر اینکه موارد و شرائط خاص وجود داشته باشند. برای مثال، در اکثر کشورها، اگر شخصی که در استخدام کارفرما است طرحی را طبق شرائط مندرج در قرارداد استخدام پدید آورده باشد، یعنی طی ساعات کاری در داخل شرکت و بعنوان بخشی از وظایف خود در شرکت این کار را انجام داده باشد، طرح (و حقوق مربوط) به کارفرما تعلق خواهد داشت یا از طریق انتقالنامه رسمی کتبی باید منتقل شود.

مثال: DURACELL

تا دهه 1980 ، Duracell عملا" یک شرکت تک محصولي بود که باطریهای آلکالاین تولید میکرد.

این شرکت در سال 1981، برای تولید یک چراغ قوه جیبی طراحان مشاور استخدام کرد. این محصول کمی پس از آن در سال 1982 به بازار عرضه شد. دو سال بعد، این طرح چراغ قوه جایزه شورای طرح های پادشاهی متحده انگلستان را برنده شد. طی چند سال، این شرکت گونه ها و شکلهای مختلف چراغ قوه جیبی با طرح های مختلف برای بازارهای مختلف تولید کرده است. چراغ قوه مخصوص مصرف کنندگان جوان در رنگهای مد روز تولید شدند. ویژگیهای عملکردی نوآورانه محصول بعنوان اختراع حمایت می شوند در حالیکه طرح آن در بسیاری از کشورهای عمده ای که این شرکت در آنها به تجارت می پردازد حمایت شده است.اگر طرح توسط یک طراح خارج از شرکت طبق قرارداد تهیه شده باشد، حقوق مربوط به آن عموما" به شرکتی تعلق خواهد داشت که طرح را سفارش داده است. در اینگونه موارد، چنین تلقی می شود که طرح برای استفاده شخصی تولید شده است که طرح را سفارش داده است و در نتیجه شخص مزبور مالک آن است. با مشخص کردن دقیق مسائل مربوط به مالکیت در قرارداد اصلی که با طراح منعقد می شود می توان از سوءتفاهم های آتی جلوگیری کرد. همچنین باید بخاطر داشته باشید که طراح محصول می تواند در خصوص ترسیمات طرح اصلی بطور خودکار از حق کپی رایت برخوردار شود و این موضوع نیز باید در قرارداد ذکر شود.

آیا می توانید با تسلیم فقط یک تقاضانامه ثبت طرح های مختلف را تقاضا کنید؟

پاسخ این پرسش در کشورهای مختلف تفاوت قابل ملاحظه ای دارد. در بسیاری از کشورها، میتوانید ثبت طرح های متعدد (20،10 یا حتی 50 طرح ) را با تسلیم یک تقاضانامه تقاضا کنید، به این شرط که همه آنها به یک محصول یکسان یا طبقه ای از محصولات مربوط باشند.

مثال: TRAX

TRAX سیستم صندلی های عمومی است که توسط رادنی کینزمن طراحی و توسط شرکت OMK Design Ltd. فروخته می شود. صندلی های TRAX  بدوا" به منظور رعایت الزامات راه آهن بریتانیا طراحی شده بود که هدف آن این بود که صندلیهای عمومی باید دارای ظاهر خوب و راحت باشند، در برابر آب و هوا مقاوم بوده و به تعمیر و نگهداری کم نیاز داشته باشند. به مرور زمان، TRAX به یک محصول موفق تبدیل شده است که بخشی از آن بدلیل طرح عملی آن است و در بیش از 60 فرودگاه در سرتاسر جهان نصب شده است.

طرح TRAX بعنوان یک طرح صنعتی ثبت شده در انگلستان، استرالیا، کشورهای بنلوکس، آلمان، ایتالیا، ژاپن و ایالات متحده آمریکا حمایت می شود.

این امر به شرکت OMK Design Ltd برای استفاده تجاری از محصول با طرح حمایت شده در کشورهای مزبور حق انحصاری می دهد. در برخی موارد، شرکت OMK Design Ltd به شرکتهای خارجی اجازه تولید صندلیهای عمومی TRAX را در مقابل پرداخت حق امتیاز تفویض کرده است.

این یعنی اگر مجموعه ای از صندلی، میز و میز توالت طراحی کرده اید و مایلید آنها را حمایت کنید، بسیاری از کشورها به شما اجازه خواهند داد یک تقاضانامه واحد که حاوی همه آنها باشد را تسلیم کنید و فقط یک هزینه تقاضانامه پرداخت کنید چون همه آنها به یک طبقه از محصولات تعلق دارند. با اینحال، اگر قصد دارید چراغی که به همراه آنها بکار می رود را نیز حمایت کنید احتمالا" از شما خواسته خواهد شد تقاضانامه جداگانه ای تسلیم کنید زیرا چراغ در طبقه متفاوتی قرار دارد. بطور کلی، با اینکه برای هر طرح اضافه هزینه ای دریافت می شود مبلغ آن بسیار کمتر از هزینه تسلیم تقاضانامه جداگانه برای هر طرح است.

با این حال، در برخی کشورها شاید مجبور شوید تقاضانامه جداگانه ای برای هر طرح تسلیم کنید. بسیاری از این کشورها، ضمن اینکه هر تقاضانامه را به یک طرح خاص محدود می کنند، اجازه می دهند شکل های مختلف و متعدد آن طرح در تقاضانامه گنجانده شود؛ سایرین برای قانون یک طرح در مواقعی که طرح به مجموعه ای از اقلام مربوط شود استثناء قائل می شوند.

*گونه های مختلف برای مثال شامل دو گوشواره می شوند که تفاوت آنها در این است که یکی از آنها با گیره به گوش می چسبد و دیگری سوزنی دارد که از سوراخ گوش می گذرد. برای اینکه طرحهای مختلف گونه تلقی شوند باید برای یک کالای یکسان بکار روند و نباید از یکدیگر تفاوت اساسی داشته باشند.

*از طرفی یک مجموعه به معنی تعدادی از اقلام است که دارای ماهیت عمومی یکسان هستند که معمولا" با هم فروخته می شوند یا به منظور استفاده با هم تولید می شوند و دارای ویژگیهای مشترک طرحی هستند. برای مثال می توان به کارد، چنگال و قاشق و همچنین لوازم خانگی (مانند سشوار مو و نازل و برس آن) اشاره کرد.

همانطور که دیده می شود شکل های مختلف اقلام را می توان در یک تقاضانامه واحد گنجاند؛ جزئیات دقیق الزامات و موارد درخواست حمایت به صورت مقرون به صرفه را با مشورت با یک وکیل مالکیت معنوی یا از طریق اداره مالکیت معنوی مربوط می توان تهیه کرد.

سیستم طبقه بندی بین المللی

طرح های صنعتی عموما" در طبقات خاص گروه بندی یا طبقه بندی می شوند تا بتوان به راحتی به آنها دسترسی پیدا کرد. ممکن است از شما خواسته شود در تقاضانامه تان به طبقه ای از کالاها اشاره کنید که قصد دارید برای آنها طرح موردنظر را استفاده کنید. بسیاری از کشورها از موافقت نامه لوکارنو برای طبقه بندی بین المللی طرح های صنعتی استفاده می کنند.برای این منظور می توانید به

این سایت مراجعه کنید.

آیا می توانید  اجازه بهره برداری از طرح صنعتی خود را به اشخاص ثالث تفویض کنید؟

هنگامی که مالک طرح (دهنده اجازه) به شخص ثالث (گیرنده اجازه) اجازه می دهد از طرح صنعتی خود برای هر منظوری که طرفین در مورد آن به توافق رسیده اند استفاده کند، اجازه بهره برداری به این شخص تفویض می شود. در چنین موارد، قرارداد اجازه بهره برداری عموما" بین دو طرف امضاء می شود و شرائط و حدود موافقتنامه در آن به صراحت قید می شود.

قراردادهای بهره برداری اغلب در خصوص کشورهائی که گیرنده اجازه می تواند در آنها از طرح استفاده کند، مدت قرارداد و نوع کالاهائی که طرح می تواند برای آنها بکار رود محدودیتهائی را شامل می شوند. به منظور تفویض اجازه بهره برداری از طرح در کشورهای خارجی باید قبلا" طرح خود را در کشورهای موردنظر ثبت یا حداقل تقاضانامه ثبت آنرا تسلیم کرده باشید.

تفویض اختیار به سایرین برای استفاده از طرح صنعتی شما از طریق قرارداد اجازه بهره برداری کسب و کار شما را قادر خواهد کرد منبع درآمد مضاعف داشته باشد و وسیله ای معمول برای استفاده از حق انحصاری یک شرکت در خصوص طرح های صنعتی آن است.

موافقتنامه های اجازه بهره برداری از طرح های صنعتی اغلب در موافقتنامه های جامع تر بهره برداری گنجانده می شوند که تمام جوانب یک محصول (یعنی نه فقط عناصر بصری آن) را در بر می گیرند.

انجمن مخترعین ایران

 

پنجشنبه، 30 دي ماه ، 1389 بازدید:2112 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 2112 بار بازديد شده

صد برند برتر سال 2010
صدبرند برتر سال 2010

 

 

 

 

 

صد برند برتر سال 2010

پنجشنبه، 30 دي ماه ، 1389 بازدید:1768 نظرات نظر دهيد! ادامه اين مطلب 1768 بار بازديد شده

 
نظرسنجی
مطالب سایت برای شما جذابیت دارد؟

بله
تا حدودی
خیرنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 42
نظرات : 0

تصاویر برترآمار کاربران

صفحه اصلي |  جستجو |  دريافت فايل |  آرشيو اخبار |  تماس با ما  

PHPNuke Farsi [MT Edition] Project By PHPNuke.ir

www.mashhadteam.ir